MUZEUM WZBOGACIŁO SIĘ O NOWE ZBIORY

03.02.2021

Zbiory Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie wzbogaciły się o kolejną interesującą fotografię, która przedstawia urzędników i funkcjonariuszy administracji miejskiej miasta Wejherowa w 1927 roku. Fotografia naklejona jest na ozdobny przedwojenny karton, z napisem: "Urzędnicy i funkcjonariusze administracji miejskiej miasta Wejherowa". Zdjęcie zostało wykonane 1927 roku przez zakład fotograficzny "Georg Engler Wejherowo", o czym informuje wytłoczony napis w prawym dolnym rogu.

Zabytkowa fotografia jest interesującym dokumentem historycznym. Na ozdobnym kartonie okalającym zdjęcie znajduje się opis– nazwiska i funkcje zawodowe osób widocznych na fotografii. Wśród uwiecznionych urzędników są również osoby, które straciły życie jesienią 1939 roku w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa m.in. Jan Pawlak (siedzi trzeci od lewej) pełniący wówczas funkcję sekretarza policyjnego, Alojzy Parchem (stojący w trzecim rzędzie, drugi od prawej) registrator. Na zdjęciu widoczny jest również Teofil Rocławski - książkowy Miejskiej Kasy Głównej, którego krewni przekazali do muzeum tak cenną pamiątkę.

Za piękną i bezcenną fotografię z okresu dwudziestolecia międzywojennego z uwiecznionymi na niej wejherowskimi urzędnikami administracji miejskiej serdecznie dziękujemy darczyńcom - Państwu Aleksandrowskim z Wejherowa.

http://muzeumpiasnickie.pl/images/s0L3V248C0A0Q196d1A2e3W506d1Z0Q3.jpg Fot. Jan Pawlak.

Głównym celem funkcjonowania Muzeum Piaśnickiego jest przywracanie pamięci o ofiarach masowych egzekucji w Piaśnicy. Poznanie biografii i dorobku społecznego pomordowanych jest ważnym elementem utrwalania pamięci o nich i budowania przekazu historycznego dla następnych pokoleń. W związku z bardzo intensywnie prowadzonymi pracami przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie nad wystawą stałą, apelujemy o przesyłanie wszelkich informacji związanych z ofiarami i zbrodnią dokonaną przez Niemców w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa jesienią 1939 roku. Poszukujemy wszelkich pamiątek (np. przedmiotów, dokumentów, fotografii) ukazujących życie oraz działalność w okresie dwudziestolecia międzywojennego osób, które potem zginęły w Piaśnicy.

http://muzeumpiasnickie.pl/images/g7L4a7y4R090Y1s6R19243E5w661g1o2.jpg Fot. Alojzy Parchem.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego budowania pamięci o liderach, społecznikach, aktywistach różnorodnych środowisk II Rzeczypospolitej na Pomorzu, którym za pracę na rzecz Ojczyzny Niemcy odebrali życie w Lasach Piaśnicy.