Grób nr 11 miał 7 m 20 cm długości, 4 m 20 cm szerokości i 3 m 20 centymetrów głębokości. Zbiorowa mogiła została opróżniona podczas niemieckiej akcji niszczenia śladów zbrodni. W 1946 roku komisja ekshumacyjna orzekła, że były w niej wcześniej ciała.
W Lasach Piaśnickich został zamordowany Stanisław Bereza – pochodzący z Siedlec kompozytor, pianista i prawnik. Po ukończeniu siedleckiego gimnazjum wyjechał na studia do Moskwy. Ukończył tam studia prawnicze i konserwatorium muzyczne w klasie fortepianu. Po powrocie do Polski pracował w Warszawie jako urzędnik państwowy, później prowadził praktykę adwokacką.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej wstąpił na ochotnika do armii i wziął udział w walkach. W 1936 roku pracował w Gdyni jako notariusz. Aktywnie działał w tamtejszym Towarzystwie Muzycznym. Napisana przez niego opera „Grażyna” nagrodzona została medalem w Moskwie. Komponował również etiudy na fortepian, mazurki, ballady i inne utwory muzyczne.
Stefan Bereza został zamordowany w Piaśnicy 11 listopada 1939 roku. Symboliczny grób kompozytora znajduje się w Warszawie na cmentarzu ewangelicko-ausburskim.
Fragment tekstu pochodzi z: „Przewodnik Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”, wydanego w 2017 roku. Przewodnik po Piaśnicy
Udostępnij: