Jan Maciejewski urodził się 18 lutego 1900 roku w Kowalewie Pomorskim (dzisiejszym województwie kujawsko-pomorskim). W 1919 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Toruniu, a następnie kurs polonistyczny. Studiował również we Francji w Dijon. Następnie odbył służbę wojskową w Wojsku Polskim. Do rezerwy przeszedł w stopniu porucznika.
Fot. R. Osowicka, "Las Piaśnicki. Niemy świadek hitlerowskiej kaźni", wyd. 2014
W 1921 roku przeniósł się do miasta Wejherowa, gdzie rozpoczął pracę w Pomorskim Krajowym Zakładzie dla Głuchoniemych. Była to jedna z nielicznych szkół dla głuchoniemych, które funkcjonowały już w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jan Maciejewski został zapamiętany jako zaangażowany nauczyciel i wychowawca. W szkole tej nauczał nieprzerwanie, aż do czasu wybuchu II wojny światowej. Chcąc efektywnie pracować z dziećmi z wadami słuchu, ustawicznie się dokształcał. Ukończył zaoczne studium w państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, zdając egzamin państwowy nadający kwalifikacje do pracy w szkole dla głuchoniemych.
Jan Maciejewski brał czynny udział w działalności Towarzystwa Nauczycieli Szkół dla Głuchoniemych w Wejherowie. Udzielał się także społecznie. Był członkiem zarządu Towarzystwa Czytelni Ludowych, jak również aktywnym członkiem Polskiego Związku Zachodniego, Związku Nauczycielstwa Polskiego i Związku Weteranów Powstań Narodowych.
Za swoją działalność otrzymał Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości i Srebrny Krzyż Zasługi. W 1927 roku Jan Maciejewski ożenił się z Elżbietę Stark. Małżeństwo miało dwoje dzieci: Kornelię Irenę oraz Jana Marię Ambrożego. Na początku października 1939 roku Jan Maciejewski został aresztowany i uwięziony w wejherowskim więzieniu, skąd po kilku tygodniach Niemcy wywieźli go do Lasów Piaśnicy i tam rozstrzelali.
W 1946 roku w trakcie ekshumacji ofiar w Piaśnicy żona Jana Maciejewskiego rozpoznała szczątki męża. Zasłużony i ceniony nauczyciel dzieci głuchoniemych został pochowany na starym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie.
Udostępnij: