W Piaśnicy rozpoczęły się zdjęcia do dokumentalnego cyklu filmowego pt. "Młyny historii". W ramach projektu nakręconych zostanie 6 odcinków opowiadających o eksterminacji elity polskiego społeczeństwa na Pomorzu i Kujawach. Producentem filmów jest Muzeum Stutthof w Sztutowie, a realizatorem Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.
Tematem każdego z odcinków będzie historia jednego z miejsc eksterminacji. Zdjęcia rozpoczęły się 21 listopada w Lesie Piaśnickim. W ciągu kolejnych dni ekipa realizatorska odwiedzi Las Szpęgawski, Pelplin, Mniszek i Dolinę Śmierci w Bydgoszczy. Zamysłem realizacyjnym było uchwycenie jesiennej atmosfery tych miejsc, gdyż najintensywniejsze działania Niemców w ramach akcji Inteligencja (Intelligenzaktion) miały miejsce od września do końca roku 1939 r.
Każde z miejsc straceń polskich elit przywódczych ma swoją specyfikę i łączą się z nimi ludzkie losy. Twórcy filmów będą chcieli o nich opowiedzieć w fabularyzowanych scenach, które staną się częścią produkcji. Za narrację aktorską w obrazach ma odpowiadać Jerzy Zelnik. Prowadzone są rozmowy z Leszkiem Możdżerem na temat stworzenia muzyki.
- Naszym celem będzie tchnięcie ducha kina w materiale, który będzie miał charakter telewizyjny - mówi autor zdjęć w Młynach historii Mirosław Basaj. Twórca ma za sobą realizację zdjęć do wielu filmów dokumentalnych. Wśród nich są produkcje związane z historią II wojny światowej.
Zbrodnicze działania Niemców w ramach akcji Inteligencja miały na celu usunięcie osób, które mogłyby stać się zagrożeniem dla władzy hitlerowskiej na ziemiach włączonych do III Rzeszy. Piaśnica była jednym z pierwszych miejsc masowych egzekucji, Pelplin stracił całą duchową kapitułę, ofiary zamordowane w Dolinie Śmierci doznały odwetu za tzw. krwawą niedzielę, czyli stłumienie niemieckich akcji dywersyjnych na początku kampanii wrześniowej 1939 r.
Las Szpęgawski i Mniszek leżą dziś tuż przy ruchliwych drogach krajowych. Ludzie przejeżdżający tamtędy najczęściej nie zdają sobie sprawy z ogromu tragedii, która wydarzyła się tuż obok podczas II wojny światowej. Celem Młynów historii jest dotarcie do jak największej liczby widzów i opowiedzenie o mało znanych epizodach w historii Polski dotyczących eksterminacji polskich warstw przywódczych. Cykl ma również uświadomić współczesnym, czym kończy się nienawiść do drugiego człowieka.
Pierwsze dwa 22 - 25-minutowe odcinki poświęcone będą zbrodni w Lasach Piaśnickich będą wprowadzeniem do całego cyklu dokumentalnego "Młyny historii". Produkcja filmów zakończy się w grudniu 2017 roku.
Poniżej link do materiału informacyjnego opublikowanego 21.11.2016 r. w "Panoramie" TVP Gdańsk:
Udostępnij: