Ks. Józef Mówiński urodził się 03.03.1903 roku w Skarinie w powiecie lubawskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej został uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, a następnie uczęszczał do Gimnazjum Męskiego w Wejherowie, które ukończył w 1922 roku. W tymże okresie zamieszkiwał w Collegium Leoninum w Wejherowie, gdzie mieszkali chłopcy uczący się w wejherowskim gimnazjum.
Fot. Zbiory Muzeum Miasta Gdyni.
Otrzymywali tam mieszkanie, utrzymanie, a także odpowiednie wychowanie. Józef Mówiński po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie i w dniu 27 czerwca 1926 roku przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1926-1932 był wikariuszem w parafii pw. Św. Szymona i Św. Judy w Wąbrzeźnie. Od 01 stycznia 1933 roku pełnił posługę jako pierwszy proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdyni - Witominie.
Został zapamiętany jako człowiek uzdolniony muzycznie, przystępny i towarzyski, zaangażowany w pełni w życie parafian i lokalnej społeczności.
Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu Niemców do Gdyni ks. Józef Mówiński został aresztowany. Wypuszczono go pod koniec września, a następnie ponownie aresztowano w dniu 24 października 1939 roku. Był przesłuchiwany przez Niemców w siedzibie Gestapo na Kamiennej Górze. Następnie przeniesiono go do Gdańska i tam ponownie przesłuchiwano. Wraz z innymi współwięźniami został zmuszony do porządkowania zniszczeń na Westerplatte powstałych podczas niemieckich działań szturmowo -wojennych. W dniu 02 listopada 1939 roku znalazł się w obozie KL Stutthof. Niemcy wywieźli księdza w połowie listopada do lasów Piaśnicy i tam rozstrzelali.
Udostępnij: