Robocza wizyta Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotra Glińskiego w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie.

18.05.2021

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński odwiedził Muzeum Piaśnickie Wejherowie oraz teren inwestycji dostosowującej zabytkową willę dr Franciszka Panka do funkcji muzealniczych.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński odwiedził Muzeum Piaśnickie Wejherowie oraz teren inwestycji dostosowującej zabytkową willę dr Franciszka Panka do funkcji muzealniczych, jako docelową siedzibę Muzeum. Celem Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie jest upamiętnianie ofiar zbrodni popełnionej w Piaśnicy i w innych miejscach na Pomorzu na polskich warstwach przywódczych, w ramach niemieckiej zbrodni pomorskiej 1939 roku. Powstała w grudniu 2015 roku nowa instytucja kultury funkcjonuje jako Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie. Docelowa siedziba placówki będzie mieścić się zabytkowej w willi polskiego patrioty, lekarza i społecznika dr. Franciszka Panka, który zbudował ją w 1926 roku (dwie córki dr. Panka, nauczycielki, zostały również zamordowane w Lasach Piaśnicy). Podczas wojny w domu tym mieściła się siedziba powiatowego dowództwa Selbstschutzu, skąd Niemcy koordynowali działania związane z zabijaniem ofiar w Piaśnicy. W piwnicy i ogrodzie zbrodniarze gromadzili rzeczy zrabowane zamordowanym osobom. Podczas wizyty na placu budowy Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński powiedział:

„Niemcy, przystępując do mordu na polskich elitach, inteligencji, ale także na przedstawicielach innych narodów, robili to w sposób zaplanowany, systematyczny i przygotowany. Niestety, mord piaśnicki był jednym z najbardziej krwawych. Świat nie wie jednak o tych zbrodniach. Świat nie wie o tym, że II wojna światowa była po to, aby wymordować elity innych państw, a pozostawić jedynie kilkadziesiąt procent ludności sprowadzonej do roli niewolników. To miejsce będzie opowiadało o tej zbrodni, opowiadało o czymś nieludzkim, bo to machina państwowa wspólnoty kulturowej niemieckiej wymyśliła diaboliczny plan, który tu na Pomorzu był realizowany.”