Wizyta w Piaśnicy muzealników z United States Holocaust Memorial Museum z Waszyngtonu

07.10.2021

W dniu 17 sierpnia 2021 roku miejsce niemieckiej masowej eksterminacji osób cywilnych w Piaśnicy odwiedzili muzealnicy z United States Holocaust Memorial Museum z Waszyngtonu: Jacek Nowakowski - Dyrektor ds. zbiorów i Nadia Ficara - Dyrektor ds. programów międzynarodowych podróży darczyńców i prelegentów VIP. Po nekropolii piaśnickiej gości oprowadzali: Teresa Patsidis – Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, dr hab. Monika Tomkiewicz - badacz zbrodni piaśnickiej z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, Ewa Malinowska – kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Aleksandra Kurowska-Susdorf – tłumacz języka angielskiego i przewodnik. W czasie swojego pobytu goście zapoznali się również z działalnością Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, koncepcją przyszłej wystawy stałej oraz odwiedzili willę dr. Franciszka Panka - przedwojennego polskiego patrioty, lekarza, gdzie obecnie trwają prace budowlano-remontowe dostosowujące obiekt do funkcji muzealniczych. Jesienią 1939 roku w willi funkcjonowała powiatowa placówka paramilitarnej organizacji niemieckiej Selbstschutz. Z tego miejsca Niemcy koordynowali zabijanie ofiar w Lasach Piaśnicy.