DYSKUSJA PANELOWA WOKÓŁ PUBLIKACJI "POMORZE POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ. JESIEŃ 1939"

10.10.2022

W dniu 10 października 2022 r. w Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskim Centrum Kultury dzięki Muzeum Piaśnickiemu w Wejherowie, Instytutowi Pileckiego i Instytutowi Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk zorganizowano promocję publikacji pt. „Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939”. Wydana przez Instytut Pileckiego publikacja jest pokłosiem konferencji międzynarodowej pn. „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec: Pomorze jesienią 1939 r. i zbrodnia pomorska", która odbyła się w 2019 roku w Wejherowie we współpracy: Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Kaszubskiego, Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Wydarzenie, po powitaniu gości przez p. Teresę Patsidis – Zastępcę Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie rozpoczął multimedialną prezentacją swoich realizacji rzeźbiarskich dr hab. Tomasz Sobisz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pokazując upamiętnienia miejsc historycznych związanych z martyrologią. Jest on autorem realizacji rzeźbiarskich Pomnika Martyrologii w Miejscu Pamięci w Piaśnicy, między innymi w Kaplicy, która swoją formą przypomina stos całopalny, grupy dwunastu rzeźb – postaci symbolizujących ofiary stracone w Piaśnicy, w miejscu pamięci o zamordowanych dzieciach rzeźby anioła i pustej kołyski oraz piety umieszczonej na grobie numer 17, nazywanym „grobem kości”. Następnie odbyła się dyskusja panelowa, której moderatorem był prof. dr hab. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Panelistami dyskusji byli: dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG – Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski – pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Stutthof w Sztutowie, prof. dr hab. Piotr Gąsiorowski – pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz dr hab. Tomasz Chinciński, prof. Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. W gronie przybyłej publiczności znaleźli się przedstawiciele m.in. Władz Miasta Wejherowa, Powiatu Wejherowskiego, Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka, Nadleśnictwa Wejherowo, Radni Miasta Wejherowa, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej, przedstawiciele szkół oraz osoby zainteresowane tematycznie zbrodnią popełnioną przez Niemców w Piaśnicy i historią Pomorza w okresie II wojny światowej. Ciekawe wystąpienia i późniejsze dyskusje w kuluarach pokazały jak ważne i poruszające tematy zostały podjęte na wejherowskiej konferencji w 2019 roku i w wydanej publikacji pokonferencyjnej, oraz ile otwartych jest jeszcze pól badawczo-naukowych związanych z poznaniem faktów dotyczących niemieckiej okupacji na Pomorzu i zbrodni pomorskiej 1939 roku.