Urodził się 6 czerwca 1899 r. Do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkał w Grudziądzu, gdzie pracował w rodzinnej winiarni.
W 1927 roku wraz z żoną, przeprowadził się do Gdyni. W mieście założył warsztat szklarski przy ulicy Pułaskiego 9. Były to pierwsze i największe w Gdyni zakłady przemysłu szklarskiego, posiadały własną szlifiernią oraz fabryką luster. Zakład Zielińskiego szybko zaczął także zajmować się budową konstrukcji szklano – żelbetonowych, ścian z cegieł i pustaków szklanych. Firma rozwijała się i w niedługim czasie Zieliński otworzył ekspozytury w Warszawie na Nowym Świecie i w Mielcu. Ryszard Zieliński wkrótce został udziałowcem huty szkła „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim. Zieliński był twórcą nowatorskich rozwiązań szklanych, w 1934 roku na Targach Gdyńskich wystawił tak zwaną, „niewidoczną” szybę wystawową własnego pomysłu, a w kolejnym roku swój opatentowany wynalazek: świetliki szklano – żelbetonowych. Świetliki otrzymały nazwę ,,ER – ZET” od inicjałów Zielińskiego. W 1938 roku za swoją działalność otrzymał złoty Krzyż Zasługi.Na krótko przed wybuchem II wojny światowej fabryka Zielińskiego otrzymała zamówienie na oszklenie szpitala im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Aby zrealizować to zlecenie, Zieliński przeniósł się z rodziną do Warszawy.
Po ogłoszeniu mobilizacji w 1939 roku, Ryszard Zieliński udał się do Gdyni, gdzie wkrótce po zajęciu miasta przez Niemców został aresztowany. Przebywał w więzieniu w Gdańsku skąd kontaktował się listowanie z rodziną. Z relacji świadków wynika, że był widziany w ciężarówce na terenie Gdyni. Przyjmuje się, że Ryszard Zieliński został zamordowany jesienią 1939 roku w Lesie Piaśnickim.
Żona Ryszarda Zielińskiego, w 1946 roku, uczestniczyła w ekshumacji w Piaśnicy, męża nie udało się jej rozpoznać. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich w Redłowie.
Udostępnij: