„Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”

19.10.2023

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w 2017 roku zainicjowało ogólnopolską akcję pn.: „Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”. Projekt jest nadal kontynuowany.

W dniu 30 października (poniedziałek) 2023 roku, o godz. 11:00 Muzeum Piaśnickie, jako główny organizator, zainicjuje po raz kolejny w Wejherowie na zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja i starym Cmentarzu Żydowskim położonym w lesie przy Osiedlu Henryka Sucharskiego, ogólnopolski społeczno-edukacyjny projekt sprzątania zaniedbanych grobów na cmentarzach i nekropoliach. Zapraszamy wszystkie chętne osoby, szkoły, uczelnie, instytucje, stowarzyszenia i inne podmioty do uczestnictwa w akcji, również w innych miejscowościach w Polsce.

Celem akcji jest zachęcenie wszystkich osób porządkujących na cmentarzach groby bliskich, do zwrócenia bacznej uwagi na zaniedbane, porośnięte trawą mogiły obok i przy okazji uprzątnięcie chociaż jednej z nich, zadbanie o jej wygląd. Projekt ma również na celu krzewienie szacunku do miejsc pamięci narodowej i nekropolii, poprzez aktywne dbanie o stare cmentarze i opuszczone groby na nekropoliach. Akcja ma także zainspirować nasze otoczenie do przemyśleń, ponieważ w miejscach, będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, spoczywają często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla Polski i lokalnych społeczności. Szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświeceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych zielskiem starych grobów, o które nie ma już kto zadbać.

Zadbajmy wspólnie o nasze dziedzictwo kulturowe.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie uprzejmie prosi o przesyłanie na adres muzeum@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania miejsc pamięci narodowej i nekropolii, wraz z informacjami o uczestnikach (imię i nazwisko/nazwa instytucji lub podmiotu, adres, e-mail, telefon) i miejscu przeprowadzenia akcji (adres cmentarza, nekropolii) oraz zgody na publikację zdjęć.

Najlepsze fotografie zostaną opublikowane na stronach internetowych i facebookowych głównego organizatora i współorganizatorów projektu.

................................................................

Współorganizatorami ogólnopolskiej akcji są:

• Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,

• Muzeum Getta Warszawskiego,

• Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie

• Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni,

• Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej - Wejherowo,

• 18 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Wejherowie,

• Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, Warszawa

Telefony kontaktowe w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie:

• zgłoszenie uczestnictwa w akcji: tel. (58) 736-11-11, kom. 603-512-714.