„Kazimierz Bieliński (1897–1939). Twórca fundamentów gdyńskiej energetyki”

11.08.2023

Wystawa czasowa: „Kazimierz Bieliński (1897–1939). Twórca fundamentów gdyńskiej energetyki” poświęcona jest pamięci niezwykłego człowieka, który swoją energią, pracą i pomysłami wniósł ogromny wkład w budowę Gdyni.

Kazimierz Bieliński pochodził z rolniczej rodziny i jako jedyny z czternaściorga rodzeństwa zdobył wyższe wykształcenie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. W latach 1932-1939 pełnił funkcję dyrektora Miejskich Zakładów Elektrycznych, tworząc przedsiębiorstwo to od podstaw. Przyczynił się do elektryfikacji Gdyni i jej okolic, począwszy od wyboru źródeł poboru prądu, przez budowę sieci, aż do rozpowszechniania go do dzielnic mieszkaniowych i portu. Zbudował gdyńską elektrownię i siedzibę Miejskich Zakładów Elektrycznych. W 1938 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działalność zawodową. Jego wspaniałe, pełne sukcesów życie przerwała wojna, aresztowanie i tragiczna śmierć w zbiorowej egzekucji w Lasach Piaśnickich w październiku 1939 r. Wystawa powstała dzięki ofiarności rodziny Kazimierza Bielińskiego, która przekazała bogatą kolekcję oryginalnych zdjęć i pamiątek. Muzealia te pozwoliły szczegółowo zobrazować życie inżyniera. Wystawę dwukrotnie odwiedzili potomkowie Kazimierza Bielińskiego.

Kuratorką wystawy jest Lucyna Kurpiewska.

Projekt graficzny: Agata Borgieł, Teresa Patsidis