„Wilhelm Tyszkowski (1878-1939). Nauczyciel i artysta w służbie Niepodległej”

11.08.2023

Wystawa czasowa „Wilhelm Tyszkowski (1878-1939). Nauczyciel i artysta w służbie Niepodległej” poświęcona jest pamięci lokalnego patrioty i społecznika.

W przedwojennym Wejherowie Tyszkowski pracował w Państwowym Gimnazjum Męskim, Seminarium Nauczycielskim oraz Liceum Męskim, był prezesem wejherowskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich. Oprócz sukcesów pedagogicznych realizował się jako artysta malując: portrety, pejzaże, nadmorskie mariny, kwiaty oraz sceny biblijne. Posługiwał się takimi technikami jak: akwarela, olej, pastel, szkic ołówkiem i węglem. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i brał udział w wielu wystawach m.in. Lwowie, Krakowie, Warszawie, obok takich znakomitości jak T. Axentowicz, O. Boznańska, J. Fałat, W. Kossak, J. Makowski, J. Malczewski, J. Mehoffer, W. Tetmajer.

Jego pełne sukcesów życie przerwała druga wojna światowa. Zginął zamordowany w Lasach Piaśnickich 11 listopada 1939 r. Wystawę odwiedzili potomkowie Wilhelma Tyszkowskiego.

Kuratorkami wystawy są: Lucyna Kurpiewska i Aleksandra Sielicka.

Projekt graficzny: Agata Borgieł, Teresa Patsidis