Ksiądz Teodor Turzyński

11.09.2024

Ksiądz Teodor Turzyński był proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Gdyni. To postać ważna zarówno dla lokalnego życia religijnego, jak i społecznego. Jego życie, pełne pasji i oddania, stanowi przykład niezłomnej wiary i patriotyzmu, które zostały brutalnie przerwane na początku II wojny światowej.

Teodor Turzyński urodził się 11 września 1888 roku w Chełmnie. Uczył się w tamtejszym gimnazjum oraz studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie, gdzie w 1912 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Posługę pełnił jako wikary w św. Wojciechu (obecnie w granicach Gdańska), w Rumi, Debrznie, Czersku oraz Grodzicznie. W  czasie I wojny światowej służył w niemieckiej marynarce wojennej jako kapelan. W 1927 roku został mianowany proboszczem parafii Królowej Polski w Gdyni. Nowa świątynia umożliwiła mu pełne zaangażowanie w organizację życia religijnego i duszpasterskiego. To właśnie wtedy ujawniły się jego społeczne pasje, które z czasem stały się fundamentem jego pracy w tym portowym mieście. W latach 1927 – 1931 był także prefektem w Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym, którego założycielem był Teofil Zegarski. Już w 1930 roku ks. Turzyński zainicjował działalność chóru kościelnego „Symfonia”, który śpiewając pieśni religijne wzbogacił repertuar także o utwory świeckie, w tym kompozycje Feliksa Nowowiejskiego. Wsparcie księdza dla kultury i edukacji nie skończyło się na muzyce – pod jego patronatem powstała biblioteka Towarzystwa Czytelni Ludowych, która wkrótce mogła pochwalić się licznym zbiorem książek. W 1935 roku, dzięki staraniom ks. Turzyńskiego, w parafii powstał gdyński oddział Caritasu. Jego działalność dobroczynna przyniosła pomoc wielu bezrobotnym i najuboższym mieszkańcom Gdyni, stanowiąc istotne wsparcie w trudnych czasach. Ksiądz Teodor Turzyński był również zaangażowany w budowę nowych świątyń w dynamicznie rozwijającym się mieście. W 1929 roku stanął na czele Komitetu Budowy Kościoła Serca Pana Jezusa, który został oddany do użytku parafian jeszcze w tym samym roku. Jego marzenia o budowie monumentalnej Bazyliki Morskiej, mającej stać się wizytówką katolicyzmu w Gdyni, nie zostały jednak zrealizowane z powodu braku funduszy i innych przeciwności. W 1933 roku ks. Teodor Turzyński został mianowany dziekanem dekanatu gdyńskiego, a trzy lata później otrzymał order „Polonia Restituta” za ogromny wkład w działalność religijną i społeczną. Został odznaczony także Złotym Krzyżem Zasługi. W 1936 roku nadano mu tytuł kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Chełmińskiej. Jego aktywność nie ograniczała się do pracy duszpasterskiej. W 1936 roku przyczynił się do założenia tygodnika parafialnego „Gwiazda Morza”, który był organem Akcji Katolickiej Dekanatu Gdyńskiego. Pismo ukazywało się do września 1939 roku, kiedy to rozpoczęła się brutalna okupacja niemiecka. Niestety, jesienią 1939 roku ks. Turzyński został aresztowany przez Niemców, a 2 XI 1939 roku osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof. Po kilku dniach, wraz z innymi więźniami, został wywieziony do Lasów Piaśnickich, gdzie wszyscy zostali bestialsko zamordowani.