2 PAŹDZIERNIKA NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKIEJ ZBRODNI POMORSKIEJ 1939 ROKU

01.10.2024

Jako hołd dla wszystkich osób zamordowanych na Pomorzu w pierwszych tygodniach i miesiącach II wojny światowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 13 stycznia 2023 roku przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary niemieckiej zbrodni pomorskiej 1939 roku, ustanawiając dzień 2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku.

W dniu 1 września 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę, pierwszym celem okupanta była z góry zaplanowana likwidacja Polaków czynnie zaangażowanych w budowanie fundamentów II Rzeczypospolitej. Nastąpiły masowe aresztowania polskich patriotów na podstawie wcześniej przygotowanych list proskrypcyjnych, powstałych m.in. z donosów mniejszości niemieckiej, a następnie wywózki osób aresztowanych do miejsc straceń. Największa intensyfikacja niemieckich masowych egzekucji nastąpiła na Pomorzu Gdańskim, gdzie ludność polska zaraz na początku wojny zaznała niemieckiego piekła okupacji.

W wyniku operacji „Tannenberg”, „Säuberungsaktion” i „Intelligenzaktion” jesienią 1939 roku do wiosny 1940 roku na Pomorzu Niemcy zamordowali około 30 tysięcy osób, w ponad 400 staranie wybranych miejscach kaźni. Do jednych z największych pomorskich miejsc zbrodni należy Piaśnica położona koło Wejherowa.

Tragizm i dramatyzm wydarzeń oraz męczeńska śmierć ludzi zasługuje na pamięć, ponieważ osoby te oddały życie za wolność i pokój pokoleń. Toczące się wciąż na świecie konflikty zbrojne powodują, że nie wolno zapominać o krzywdach wyrządzonych w tak bestialski sposób, gdyż właśnie pamięć o historii kształtuje tożsamość narodową.

Pragnąc uhonorować poległych bohaterów, Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1939-1945) Piotr Tarnowski zaprasza na uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem „Ofiar Piaśnicy" w Lesie Piaśnickim 2 października (środa) 2024 r. o godzinie 12.00. Ponadto, aby zgłębić historię zbrodni popełnionej w Piaśnicy, o godzinie 16.00 w siedzibie Muzeum Piaśnickiego przy ul. Ofiar Piaśnicy 6 w Wejherowie odbędzie się okolicznościowy wykład pracownika Muzeum Piaśnickiego, historyka Macieja Kurpiewskiego pt. Zbrodnia w Lesie Piaśnickim.