HOŁD DLA OFIAR NIEMIECKIEJ ZBRODNI POMORSKIEJ 1939 ROKU

03.10.2024

Drugiego października to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej, ustanowiony przez Sejm RP uchwałą z 13 stycznia 2023 roku. Data Święta związana jest z kapitulacją Helu jako ostatniego polskiego bastionu w wojnie obronnej 1939 r. na Pomorzu.

Niemcy po agresji na Polskę, której celem m. in. było zajęcie przez okupanta Pomorza i wcielenie go bezpośrednio do III Rzeszy, wszczęli akcję ludobójstwa. Przed wybuchem wojny przygotowano listy proskrypcyjne i na ich podstawie rozpoczęto liczne aresztowania, po czym nastąpiły masowe egzekucje ludności cywilnej. Przede wszystkim ofiarami byli urzędnicy, nauczyciele, lekarze, prawnicy, dziennikarze, kupcy, rzemieślnicy, przedstawiciele ziemiaństwa, księża katoliccy rzymskokatoliccy, a także członkowie patriotycznych organizacji i stowarzyszeń.

Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski oraz kierownik Muzeum Piaśnickiego dr Magdalena Sacha wspólnie z pracownikami Muzeum Piaśnickiego uroczyście złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Piaśnicy w Lesie Piaśnickim, pragnąc uhonorować poległych. Ponadto w ceremonii wzięli udział przedstawiciele Gminy Wejherowo, Powiatu Wejherowskiego, służb mundurowych oraz placówek oświatowych.

Natomiast w siedzibie Muzeum Piaśnickiego odbył się okolicznościowy wykład pracownika Muzeum, historyka Macieja Kurpiewskiego pt. „Zbrodnia z Lesie Piaśnickim w wizualnej pamięci historycznej” . Zgromadzonych gości przywitali: dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski i kierownik Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie dr Magdalena Sacha.

Autor poddał analizie źródła ikonograficzne dotyczące zbrodni w Lasach Piaśnickich, zamieszczane na przestrzeni kilkudziesięciu lat w publikacjach, filmach i na wystawach, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o rzetelne przesłanie historyczne.

Sugestywność opisu fotografii, sposób przedstawienia postaci, lustrzane odbicie oraz retusz to narzędzia mogące poprawić lub zepsuć ostateczny jej odbiór. Dlatego tym troskliwiej należy te obrazy: fotografie i filmy badać, dociekać i korygować w imię szacunku i pamięci o tamtych wydarzeniach i ofiarach.