II KONGRES KULTURY POMORSKIEJ 2023-2024

21.10.2024

W dniach 18 października w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku i 19 października w Wejherowskim Centrum Kultury w Wejherowie odbywał się finał II Kongresu Kultury Pomorskiej.

Kreatywne spotkania i owocne rozmowy były podsumowaniem wielomiesięcznych działań artystycznych, wielu paneli, mityngów, pokazów toczących się przez cały rok. Tematyka oscylowała wokół tożsamości, dziedzictwa kulturowego czy przyszłości kultury pomorskiej oraz bardzo ważnej partycypacji w kulturze.

W Filharmonii Kaszubskiej, siedzibie Wejherowskiego Centrum Kultury, odbyły się niezwykle ciekawe panele:

- Region a Centrum: w stronę zrównoważonego rozwoju,

- Wokół dziedzictwa i tradycji Pomorza: wyzwania – potencjał – praktyki.

Uczestnicy wydarzenia przeżyli również wielką emocjonalną podróż w trakcie spektaklu „Symbioza” w wykonaniu zespołu Teatru Ruchu Mo-sHE.

Przedsięwzięciu towarzyszyły akcje „Krew Kultury” i „Adoptuj mnie”.

Dzięki holistycznemu spojrzeniu na kulturę Regionu jest szansa na stworzenie nowego przymierza opartego na wartościach dziedzictwa kulturowego.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie reprezentowała Kierownik dr Magdalena Sacha. W wydarzeniu udział wzięli również pracownicy naszej instytucji.