„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 20–21 listopada 2024 r. na terenie AmberExpo w Gdańsku odbył się Pomorski Kongres Pamięci Narodowej, zorganizowany przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Przedsięwzięcie było odpowiedzią na wyniki badań „Edukacja dla pamięci", które wykazały, że uczniowie preferują odmienną niż nauczyciele formę przekazu wiedzy historycznej. Młodzi ludzie chcą opowieści o przeszłości przekazywanych inaczej, nowocześniej.
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej był pierwszym takim wydarzeniem w naszym regionie. Uczestnicy zaproszeni zostali do strefy edukacyjnej i nowych technologii, na debaty historyczne, wystawy multimedialne, pokazy filmowe, warsztaty oraz na wiele innych atrakcji. Opowiadano o historii najnowszej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wymiaru lokalnego. Rozmawiano o dramatycznych latach II wojny światowej oraz doświadczeniu okupacji i włączenia naszych ziem w granice III Rzeszy Niemieckiej. Przywołano lata powojenne i komunistyczne zniewolenie, heroizm robotników podczas Grudnia 1970 roku, przedstawiono zmagania Pomorzan w drodze do roku 1989. Upamiętniono ludzi „Solidarności”.
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej był opowieścią o najnowszej historii Polski przemawiającą do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.
W wydarzeniu uczestniczyła również dr Magdalena Sacha - kierownik Muzeum Piaśnickiego wraz z pracownikami.
Udostępnij: