Zbrodnia piaśnicka na kartach komiksu

01.08.2017

Do rąk czytelników trafił komiks pt. "Las Piaśnicki" opowiadający o jednej z pierwszych niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej, która została zorganizowana i przeprowadzona w pomorskim lesie w Piaśnicy. Autorem publikacji jest Tomasz Mering. Komiks przygotowało do publikacji Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

"Las Piaśnicki" jest popularnym źródłem informacji o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na początku II wojny światowej w Wejherowie i okolicach. Scenariusz komiksu opiera się na publikacjach, dokumentach historycznych, relacjach naocznych świadków tych wydarzeń. Opiekę merytoryczną nad scenariuszem sprawowali pracownicy naukowi Muzeum Piaśnickiego, dr Mateusz Ihnatowicz i dr Aleksander Michalak, zaś historyczny wstęp napisał prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki Tomasza Meringa pozwalają czytelnikowi skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści.

Celem Muzeum Piaśnickiego jest rozpowszechnianie wiedzy o zbrodni piaśnickiej oraz innych zbrodniach popełnionych przez Niemców na Pomorzu w ramach tzw. akcji "Inteligencja" (niem. Intelligenzaktion) i Operacji "Tannenberg". Komiks umożliwi dotarcie do młodzieży i miłośników tej formy artystycznej, po którą coraz częściej sięgają instytucje, aby mówić o historii. Wśród nich jest np. Muzeum Powstania Warszawskiego organizujące konkurs "Powstanie `44 w komiksie". Swoją publikację komiksową pt. "Szczęściarz z rocznika 1917" wydało również Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Tomasz Mering, autor "Lasu Piaśnickiego", jest mieszkańcem Wejherowa. Urodzony w 1977 r. twórca komiksów, storyboardów i animacji związany jest z trójmiejskim środowiskiem komiksowym. W swoich pracach często porusza tematy historyczne, nierzadko czerpie inspiracje z literatury pięknej. W 2014 r. został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Jego historie obrazkowe prezentowane były m.in. w Trójmieście, Płocku, Łodzi, Białymstoku, w Magdeburgu w Niemczech, a także publikowane w szeregu czasopism.

"Las Piaśnicki" trafi do szkół, bibliotek, czytelni i wybranych instytucji. Będzie ponadto przekazywany w formie nagród w konkursach.