Wizyta Podsekretarz Stanu w Muzeum Piaśnickim

17.08.2017

W dniu 16 sierpnia Pani Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu i Generalny Konserwator Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odwiedziła Muzeum Piaśnickie. Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło przede wszystkim koncepcji generalnego remontu i dostosowania willi przy ul. Ofiar Piaśnicy 6 do nowej muzealniczej funkcji.

Podsekretarz Gawin zapoznała się z obiektem oraz z planami wykorzystania go jako placówki muzealnej. Odwiedziła również miejsce eksterminacji w Lasach Piaśnickich, gdzie złożyła kwiaty przy pomniku ku czci ofiar zbrodni piaśnickiej.

Warto wspomnieć, że gość muzeum posiada w swoim dorobku naukowym publikacje o ideologii nazistowskich Niemiec, dotyczące przede wszystkim higieny rasowej i ruchu eugenicznego. Stąd odwiedzenie miejsca martyrologii, gdzie obok polskich warstw przywódczych mordowano również umysłowo chorych, było dla niej interesujące również z powodu prowadzonych badań historycznych.

Program wizyty Pani Podsekretarz Stanu objął również zwiedzanie zabytkowej Kalwarii Wejherowskiej i kortów tenisowych zbudowanych w dwudziestoleciu międzywojennym w Wejherowie.