Współorganizowany przez Muzeum Piaśnickie 8 września 2017 r. koncert Nahorny Trio przyniósł wiele muzycznych uniesień i refleksji. Podczas wydarzenia, które odbyło się w Muzeum II Wojny Światowej przywołana została pamięć o ofiarach zbrodni piaśnickiej i innych niemieckich działań eksterminacyjnych na Pomorzu.
Repertuar koncertu powiązany był z wydaną w 2014 r. płytą "Hope". Krążek ten zawiera kompozycje inspirowane ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Zespół Nahornego wykonał m.in. kompozycje: Heroes (powstanie warszawskie), Jews (powstanie w getcie warszawskim) oraz I'll Remember December (wprowadzenie stanu wojennego). Dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis, rozpoczynając koncert przybliżyła publiczności fakty związane z szeroko zakrojoną akcją unicestwienia polskiej warstwy przywódczej na Pomorzu, która doprowadziła do śmierci ok. 30 tys. osób.
Nahorny Trio stanowi wieloletni projekt muzyczny Włodzimierza Nahornego (fortepian) z Mariuszem Bogdanowiczem (kontrabas) i Piotrem Biskupskim (perkusja). Muzyka to autorskie kompozycje leadera. Posiada charakter utrzymany w kanonie tria jazzowego, nosi romantyczne i bardzo słowiańskie piętno. Znajdują się tu utwory pisane specjalnie na trio jak również instrumentalne wersje przebojów Włodzimierza Nahornego. Są to kompozycje na wskroś współczesne, czerpiące inspirację z wielu gatunków.
Włodzimierz Nahorny jest postacią nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery wzbudza powszechne uznanie. Wybitny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów.
Współorganizatorem koncertu było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zapraszamy do obejrzenia materiału o koncercie w programie Panorama Kultura:
Udostępnij: