Pamięć o zbrodni w Mniszku

21.09.2017

Delegacja Muzeum Piaśnickiego pod przewodnictwem dyrektor Teresy Patsidis wzięła udział w uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia II wojny światowej w okolicach Mniszka. W czasie okupacji Niemcy wymordowali w tamtejszym kompleksie leśnym na terenie dawnej żwirowni około 10 tysięcy osób.

W uroczystości, która odbyła się 17 września 2017 r., uczestniczyła licznie zebrana młodzież szkolna, władze samorządowe, radni, wojsko, rodziny ofiar oraz przedstawiciele społeczności lokalnej. Delegacja Muzeum Piaśnickiego złożyła kwiaty przed mogiłą oraz uczestniczyła w mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego dr. hab. Wiesława Śmigiela i księży diecezjalnych z okolicznych miejscowości. W kazaniu biskup Śmigiel przywołał postać Antoniego Hana, który jako dziecko był świadkiem wywożenia Polaków do żwirowni w Mniszku.

Również Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz, w swoim przemówieniu przeczytała spory fragment spisanych wspomnień Antoniego Hana, w których opisał proces mordowania polskiej inteligencji. Złożyła także podziękowania za przybycie delegacji Muzeum Piaśnickiego oraz wspomniała, że w opracowywanej właśnie wystawie stałej znajdzie się miejsce na upamiętnienie zbrodni w Mniszku.

W czasie okupacji Niemcy wymordowali w okolicach Mniszka około 10 tysięcy osób. Największa fala egzekucji miała miejsce od października 1939 r. do wiosny 1940 r. Jednymi z pierwszych ofiar byli pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu. Wśród nich był także ówczesny dyrektor szpitala dr Józef Bednarz, który został zamordowany wraz ze swoimi podopiecznymi. Dalszymi ofiarami Mniszka byli mieszkańcy okolicznych powiatów. Przywożono ich do byłej żwirowni krytymi samochodami i rozstrzeliwano. Brak jest archiwaliów i dokładnych danych precyzujących liczbę pomordowanych. W lipcu 1944 roku hitlerowcy postanowili usunąć ślady swej zbrodniczej działalności. Wtedy to przywieziono do Mniszka jeńców wojennych, którzy wykopywali zwłoki, układali je w stosy i palili. Przypuszcza się, że owi jeńcy byli ostatnimi ofiarami Niemców w Mniszku. (Zob. Roman Kozłowski, Przewodnik po miejscach walki i męczeństwa w gminie Dragacz, Urząd Gminy w Dragaczu, 2008, s. 27-32).