Upamiętnienie 71. rocznicy wyzwolenia KL Stutthof

09.05.2016

W dniu 9 maja 2016 r. kilkunastu ocalałych Świadków Historii przybyło do Muzeum Stutthof, jako goście honorowi, by wziąć udział w upamiętnieniu 71. rocznicy wyzwolenia KL Stutthof. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz państwowych i urzędów centralnych, kościołów, samorządu, korpusu dyplomatycznego, sił zbrojnych, policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, służb leśnych.

Ponadto obecna była liczna reprezentacja młodzieży szkolnej i akademickiej, nauczyciele oraz harcerze. Wśród zgromadzonych był, m.in. Prezydent Parlamentu Landu Bremy Christian Weber, który otworzył wystawę „In Memoria” Olafa Schlotego.

Oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz laureaci VIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego o Tematyce Wojennej, Obozowej i Patriotycznej.

Zebranych powitał dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Tarnowski. W swym wystąpieniu podkreślił rolę wszystkich, których łączy wspólne przesłanie: nie zapomnieć i mówić innym, aby pamiętali – tworzących KOALICJĘ PAMIĘCI. Następnie głos zabrała Maria Kowalska, była więźniarka, która w czasie Powstania Warszawskiego należała do Pułku Armii Krajowej „Baszta”. Po ogłoszeniu kapitulacji Mokotowa uwięziono ją w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie. Pomimo zapewnień o przysługujących powstańcom prawach jeńców wojennych została osadzona w KL Stutthof.

Dyrektor Muzeum Stutthof odczytał adres skierowany do uczestników uroczystości od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr. Andrzeja Dudy. Przeczytano także listy od Ministra Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Jana Józefa Kasprzyka, Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Za ofiary obozu Stutthof wspólną modlitwę odmówili duchowni pięciu wyznań.

Jak co roku został odczytany Apel Poległych, oddano salwę honorową, złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Źródło: stutthof.org

MP