LEKCJE MUZEALNE

Oferta dla uczniów szkoły podstawowej klasy VII:

Polskie Pomorze w dwudziestoleciu międzywojennym – ludzie i wydarzenia w artykułach polskiej prasy pomorskiej.

Czas trwania: ok. 45 minut.

Miejsce zajęć: ogród, wystawa „1920 – 1939” W trakcie zajęć poznamy historię polskiego „okna na świat” w latach 1920 – 1939. Wydarzenia i ludzie opisani w artykułach w polskich gazetach wydawanych na Pomorzu. Rzeczy ważne, ciekawostki i życie codzienne. Tym żyli mieszkańcy Pomorza w czasach II Rzeczypospolitej. Artykuły prasowe i zdjęcia prezentowane na wystawie są wspaniałym uzupełnieniem wiedzy wyniesionej ze szkolnych zajęć i podręczników.

II Rzeczpospolita w budowie.

Czas trwania: około 45 minut.

Miejsce zajęć: trzy sale z ekspozycją na parterze. Województwo pomorskie i będący jego częścią powiat morski pełniły ważną rolę w życiu politycznym i gospodarczym II Rzeczypospolitej. Tutaj powstała Gdynia, miasto i port będące polskim „oknem na świat”. Miejsca te były również obszarem ostrego starcia interesów Polski i Niemiec, w które czynnie włączała się antypolsko nastawiona część ludności mniejszości niemieckiej. Pomimo wszystkich trudności Polacy odnieśli sukces w budowie „Polski morskiej”. Wybrzeże było miejscem działania twórców polskiej polityki morskiej oraz lokalnych liderów polskiej społeczności. Ich życie i działalność przedstawia nasza wystawa, zarówno teksy plansz jak i pamiątki zgromadzone na wystawie. Oddzielna sala przedstawia dzieje rodziny Panków, budowniczych i właścicieli willi, będącej obecnie siedzibą Muzeum. Zapoznanie się z ekspozycją daje unikalną możliwość poznania twórców polskiego sukcesu na Wybrzeżu.

Oferta dla uczniów klas VII – VIII szkoły podstawowej oraz szkół średnich:

Mechanizm zbrodni.

Czas trwania: około 1 godziny.

Miejsce zajęć: fragment wystawy stałej, sala „Mechanizm zbrodni” w piwnicy Muzeum. Lasy Piaśnickie były miejscem największej masowej zbrodni popełnionej przez Niemców w 1939 r. na Pomorzu. W czasie zajęć poznamy przyczyny wyboru Lasów Piaśnickich jako miejsca egzekucji oraz w jaki sposób Niemcy zabijali swe ofiary w Piaśnicy. W Piaśnicy w ramach różnych niemieckich akcji ginęli przedstawiciele polskich warstw przywódczych, pacjenci niemieckich szpitali psychiatrycznych, polskie rodziny wysiedlone z Niemiec, Żydzi. W zbrodni aktywnie uczestniczyli liczni przedstawiciele niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce, funkcjonariusze SS i niemieckich formacji policyjnych. Nie znamy ciągle odpowiedzi na wiele ważnych pytań dotyczących zbrodni piaśnickiej. W Sali „Mechanizm zbrodni” eksponowane są przedmioty odnalezione w grobach piaśnickich podczas śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz listy z niemieckich więzień wysyłane przez ludzi, którzy później zostali zamordowani w Lasach Piaśnickich. Są to najbardziej wstrząsające świadectwa zbrodni.

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ