Einsatzkommando 16

Einsatzkommando 16 to kolejna jednostka odpowiedzialna za zbrodnie popełnione w Lasach Piaśnickich. Einsatzgruppen były oddziałami operacyjnymi niemieckiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa. Do ich zadań należało m.in. mordowanie na tyłach walczących wojsk osób i grup, które są wrogie III Rzeszy. Einsatzgruppen odegrały kluczową rolę w eksterminacji Żydów.

Einsatzkommando 16 operowało na terenie Pomorza. Po sformowaniu jednostki w Gdańsku utworzone zostały jej oddziały w Gdyni, Bydgoszczy i Toruniu. Szczególną rolę w organizacji egzekucji w Piaśnicy odegrał dowódca jednostki gdyńskiej SS-Hauptsturmführer Friedrich Class. Stawiane przez niego na listach gończych przy nazwisku oznaczenie CL+ oznaczało wyrok śmierci.

Głównodowodzącym oddziałem Einsatzkommando 16 był SS-Sturmbannführer dr Rudolf Tröger – jedna z najważniejszych postaci odpowiedzialnych za realizację akcji Intelligenzaktion w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie. W 1940 roku Tröger wstąpił do Wehrmahtu. W tym samym roku poległ podczas walk we Francji.

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ