Selbstschutz

Jedną z formacji odpowiedzialnych za egzekucje w Piaśnicy był Volksdeutscher Selbstschutz. Do organizacji tej należeli przedstawiciele niemieckiej mniejszości narodowej zamieszkujący na terenach II Rzeczypospolitej. Celem formacji miała być ochrona ludności niemieckiej i jej mienia. W rzeczywistości jednak jednostki Selbstschutzu wykorzystane zostały w akcjach eksterminacji Polaków zamieszkujących tereny wcielone do III Rzeszy. Formacja była dla realizacji tego zadania niezwykle użyteczna, jej członkowie znali bowiem dobrze teren i zamieszkujących go ludzi.

Egzekucje, w których uczestniczył Selbstschutz, wykonywane były wspólnie z oddziałami SS i Einsatzgruppen, czyli grupami operacyjnymi niemieckiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa. Wielokrotnie podczas rozstrzeliwań dochodziło do sytuacji, w której członek Selbstschutzu zabijał swojego sąsiada, którego wcześniej wskazał władzom jako tzw. "element antyniemiecki". Procedura działania umożliwiała przeprowadzenie zemsty na polskim sąsiedzie, z którym miało się dawniej zatarg, i przejęcie jego majątku.

Galeria

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ